Medicinske sestre
Andreja Zore
m.s., glavna medicinska sestra
20 let sem delala v Univerzitetnem kliničnem centru v Ljubljani na Kliničnem oddelku za abdominalno kirurgijo. V želji po novem znanju sem se zaposlila v Očesnem kirurškem centru. Zadolžena sem za sprejem pacienta, pripravo pacienta pred specialističnim oftalmološkim pregledom pri zdravniku (izmerim očesni pritisk, vidno ostrino ter po potrebi opravim OCT slikanje). Po obravnavi pri zdravniku pacientu izročim izvid in povem vsa ustna in pisna navodila pred operacijo. V operacijski sobi sem zadolžena za pripravo pacienta na operacijo, sodelujem pri nemotenem poteku dela in pri dokumentiranju operacije. Pacientu po operaciji sive mrene ali vitrektomije dam pisna in ustna navodila.
Meta Klopčič
dipl.m.s.
Študij zdravstvene nege sem zaključila na Zdravstveni fakulteti v Ljubljani. Tekom obvezne študijske prakse sem delala na različnih oddelkih Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Del prakse sem opravila tudi v rehabilitacijskem centru Privatklinik Lassnitzhöhe v Avstriji. Veliko izkušenj sem pridobila tudi z delom preko študentskega servisa – največ ur sem opravila na Kliničnem oddelku za abdominalno kirurgijo v UKC LJ. V prostem času sem sodelovala pri taboru otrok z ADHD, pri projektu AQUA in opravila izpit iz prve pomoči za bolničarja. V Očesnem kirurškem centru dr. Primoža Logarja sem zaposlena od 1. oktobra 2017. Zadolžena sem za pripravo pacienta na operacijo na dan operacije. V operacijski sobi opravljam delo nečiste medicinske sestre. Pomagam tudi pri ambulantnih pregledih pacientov.
Neva Zorman
dipl.m.s., vodja operacijske dvorane
Študij zdravstvene nege sem zaključila na Zdravstveni fakulteti v Ljubljani. Prej sem zaključila šolanje na Srednji Zdravstveni Šoli v Ljubljani. Tekom obvezne študijske prakse sem delala na različnih oddelkih Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani. Veliko izkušenj sem si pridobila tudi z delom preko študentskega servisa v Porodnišnici Ljubljana in Centru slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka. V Očesnem kirurškem centru dr. Primoža Logarja sem zaposlena od 15. Oktobra 2017. Zadolžena sem za naročanje pacientov in sprejem pacientov na preglede in vitreoretinalne operacije in operacije katarakte. Prav tako za pripravo pacientov na pregled (določanje vidne ostrine, merjenje očesnega pritiska, slikanje OCT-ja), pripravo na operativen poseg in inštrumentiranje med samo operacijo.
Zdravnice in zdravniki
Izr. prof. dr. Nataša Vidovič Valentinčič,
dr. med., spec. oftalmologije
Specializacijo je opravila na Očesni kliniki v Ljubljani leta 2004. Doktorirala je iz področja očesnih vnetij. Je docentka na Katedri za oftalmologijo. Izobraževala se je doma in v tujini, največ Utrechtu na Nizozemskem, kjer je v sodelovanju z Univerzo v Ljubljani tudi opravila doktorat. Pokriva različna področja oftalmologije, ožje strokovno je usmerjena v očesna vnetja – uveitis in v operacije sive mrene. Svoje znanstveno delo objavlja v domačih in mednarodnih revijah. Vodi učne delavnice o operacijah sive mrene, tako doma, kot tudi v tujini. Pri operaciji sive mrene uporablja nasodobnejše mikrokirurške tehnike, vstavlja različne znotrajočesne leče, tako enožariščne kot tudi torične, večžariščne in večžariščbe torične. Operira zapletene sive mrene, specializirana za operacije sive mrene pri očesnih vnetijih (uveitis).
Prof. dr. sci. Mojca Globočnik Petrovič,
dr. med., spec. oftalmologije
Opravlja operativne posege zadnjega očesnega segmenta – t.i. vitreoretinalne operacije ali vitrektomije in operacije katarakte. Specializacijo iz okulistike na Očesni kliniki Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani je opravila 1996. Prvo vitrektomijo je opravila 1996. Danes letno opravi okoli 400 tovrstnih posegov. Znanje za izvedbo operacij je pridobila od dr. Primoža Logarja in v tujini, od dr. Eckarda v Frankfurtu in dr. Lewisa v Clevelandu. Osnovne bolezni, ki jih dr. Globočnik zdravi z vitrektomijo so spremembe na mrežnici zaradi sladkorne bolezni- diabetična retinopatija, odstop mrežnice, spremembe v rumeni pegi, kot je epimakularna membrana ali foramen makule.
Prof. dr. Brigita Drnovšek-Olup,
dr. med., spec. oftalmologije
Diplomirala na MF v Ljubljani. Specialistični izpit iz oftalmologije je opravila 1987, podiplomski študij na MF v Zagrebu zaključila 1990 in magisterij 1991. Leta 1995 je doktorirala na MF v Ljubljani. Ustanovila je oddelek za okuloplastično in rekonstruktivno kirurgijo na Očesni kliniki v Ljubljani, uvedla novo dejavnost v Sloveniji, številne metode zdravljenja v okuloplastični kirurgiji v RS, lastne metode na področju laserskega zdravljenja v ob očesnem predelu in svojo metodo laserske DCR. Od leta 1996 dalje vodila številne učne delavnice o uporabi Er:YAG laserja v Evropi, ZDA, Južni Ameriki, Indiji in na Bližnjem vzhodu.
Asist. mag. Alenka Lavrič Groznik,
dr. med., spec. oftalmologije
Alenka Lavrič Groznik je diplomirala na Medicinski fakulteti v Ljubljani, leta 2008 je pridobila naziv magistrice znanosti. Leta 2009 je opravila evropski specialistični izpit iz oftalmologije v Parizu, kjer je pridobila naziv FEBO (Fellow of European Board of Ophthalmology). Dodatno se je izpopolnjevala v Ulmu (Klinik für Augenheilkunde, Universitätsklinikum Ulm) in Miamiu (Bascom Palmer Eye Institute). Leta 2013 in 2014 je bila zaposlena na Moorfields Eye Hospital v Londonu, kjer je opravljala subspecializacijo iz diagnostike in zdravljenja bolezni mrežnice in subspecializacijo iz očesne onkologije. Zaposlena je na Očesni kliniki v Ljubljani, je mentorica specializantom oftalmologije, avtorica kliničnih in raziskovalnih člankov. Je članica mednarodnega združenja za očesno onkologijo (ISOO) in Evropskega združenja za bolezni mrežnice (EURETINA).
Doc. dr. Špela Štunf Pukl,
dr. med., spec. oftalmologije
Špela Štunf Pukl je specialistka oftalmologije in očesna kirurginja za operacije roženice, leče (sive mrene) in odprave dioptrije.
Specializacijo je opravila na Očesni kliniki UKC v Ljubljani, opravila je tudi evropski specialistični izpit z mednarodnim nazivom FEBO (Fellow of European Board of Ophthalmology) ter se dodatno izobraževala na Univerzi Stanford v ZDA, na priznani očesni ustanovi Moorfields v Londonu, v očesni bolnišnici Hanusch in na inštitutu VIROS na Dunaju.
Ukvarja se tudi z raziskavami v oftalmologiji, pridobila je naziv doktorice znanosti na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani, na kateri tudi sodeluje in kot docentka predava študentom s področja roženice.
Objavlja je znanstvene in poljudne članke ter predava na različnih srečanjih pri nas in v tujini.
Doc. dr. Iztok Potočnik,
dr. med.,spec. anesteziologije
KDO JE ZDRAVNIK SPECIALIST IZTOK POTOČNIK?
Doc. dr. Iztok Potočnik je zdravnik specialist anesteziologije, reanimatologije in perioperativne intenzivne medicine. Ima opravljen doktorat in je visokošolski učitelj, docent, na Medicinski fakulteti v Ljubljani (MF LJ). Ima skoraj trideset let delovnih izkušenj na področju anesteziologije, oživljanja in intenzivne medicine. Dvajset let je bil zaposlen v Univerzitetnem kliničnem centru v Ljubljani (UKC LJ), od tega je pet let anesteziral na Očesni kliniki UKC LJ. Skupaj z oftalmologinjo prof. dr. Mojco Globočnik je vpeljal sedacijo za očesne operacije, ki se sedaj rutinsko uporablja- tudi v Očesnem kirurškem centru dr. Logar, Studio. S prof. dr. Mojco Globočnik odlično sodelujeta. Zadnjih pet let je zaposlen na Onkološkem inštitutu Ljubljana (OIL), kjer se ukvarja z anestezijo bolnikov za kirurške posege, protibolečinskim zdravljenjem, paliativno medicino in intenzivnim zdravljenjem.
ŽIVLJENJSKA POT
Osnovno šolo in gimnazijo je obiskoval na rodnih Ravnah na Koroškem. Na MFLJ je diplomiral leta 1997. Kot študent je skupaj s kolegicama prejel Prešernovo priznanje za raziskavo Življenjski smisel ob soočanju z boleznijo rak. Ukvarjal se je s področjem logoterapije, 4. dunajske psihoterapevtske šole, ki jo je osnoval psihoterapevt prof. dr. VE Frankl. Za časa študija se je trikrat izobraževal v tujini (Bergen- Norveška, Budimpešta- Madžarska in Dunaj- Avstrija). Od konca študija do leta 2018 je bil redno zaposlen v UKCLJ, na KO za anesteziologijo in intenzivno terapijo operativnih strok (KOAIT), kot specialist anesteziologije, reanimatologije in perioperativne intenzivne medicine. Leta 2006 je v Splošni bolnišnici na Dunaju (AKH Wien) opravil raziskavo in magistriral na področju anestezije za kirurgijo srca in ožilja. Na MFLJ je leta 2015 uspešno zaključil doktorat znanosti, na temo vnetja pri pljučnih operacijah. Dve desetletji je pedagoško dejaven na MFLJ. Pred 15 leti je postal mednarodni inštruktor dodatnih postopkov oživljanja ter inštruktor anesteziologije. Redno poučuje študente, kolege zdravnike, fizioterapevte in medicinske sestre. Več kot deset let je bil dejaven v vodstvu Slovenskega združenja za anesteziologijo in intenzivno medicino (SZAIM), Slovensko zdravniško društvo (SZD). Je soustanovitelj Slovenskega združenja za področno anestezijo (SSRA), ki je članica Evropskega združenja za regionalno anestezijo (ESRA). Več let je bil predstavnik Slovenije v ESRI. Ves čas se je tudi raziskovalno udejstvoval. Objavljenih ima okrog 150 člankov v uglednih slovenskih, evropskih in svetovnih revijah ter učbenikih. Opravljen ima mednarodni tečaj za področne blokade perifernih živcev, pa tudi tečaj iz medicinske akupunkture, ki ga priznava Zdravniška zbornica Slovenije. Zadnjih pet let je redno zaposlen kot višji zdravnik specialist na OIL, zadnji dve leti pa občasno izvaja sedacije in anestezije tudi v Kirurškem očesnem centru dr. Logar v Ljubljani.
Je aktivni član SZZB (Slovensko združenje za bolečino), SZAIM (Slovensko združenje za anesteziologijo in intenzivno medicino), SSRA (Slovenska sekcija za regionalno anestezijo), SZPHO (Slovensko združenje za paliativno in hospic oskrbo) pri SZD, Evropskega združenja za regionalno anestezijo (ESRA) in Evropskega združenja za anesteziologijo in intenzivno medicino (ESAIC).
Asist. dr. Ana Pajtler Rošar,
DR. MED., SPEC. OFTALMOLOGIJE
Ana Pajtler Rošar je diplomirala na Medicinski fakulteti v Ljubljani leta 2005. Specializacijo iz oftalmologije je opravljala na Očesnem oddelku v Splošni
bolnišnici v Celju in na Očesni kliniki v Ljubljani. Leta 2010 je opravila Evropski specialistični izpit iz oftalmologije v Parizu, kjer je pridobila naziv FEBO (Fellow of European Board of Ophthalmology).
Leta 2017 in 2018 je bila eno leto zaposlena v Bolnišnici Luigi Sacco, Univerze v Milanu, kjer je pod mentorstvom prof. Giovanni Staurenghija opravljala subspecializacijo iz diagnostike in zdravljenja bolezni mrežnice, ter sodelovala v raziskavah in uporabi najsodobnejših multimodalnih slikovnih preiskav kot so avtofluorescenca očesnega ozadja, optična koherentna tomografija (OCT) in OCT z angiografijo (OCT-A).
Leta 2022 je doktorirala na Medicinski fakulteti v Ljubljani pod mentorstvom prof. Nataše Vidovič Valentinčič in prof. Giovanni Staurenghija. Od leta 2007 do 2023 je bila zaposlena na Očesni kliniki v Ljubljani, kjer je opravljala operacije sive mrene, ter se poglobljeno ukvarjala z diagnostiko in zdravljenjem bolezni mrežnice.
Je avtorica kliničnih in raziskovalnih člankov, ter urednica strokovne medicinske revije Zdravniški Vestnik. Je članica zdravniške zbornice v Sloveniji in Italiji, ter Evropskega združenja za bolezni mrežnice (EURETINA). Posebno jo zanimajo področja starostne degeneracije rumene pege, žilne bolezni mrežnice, diabetične retinopatije ter zdravljenje z intravitrealnimi injekcijami z zaviralci rastnega dejavnika za endotelij žil (anti-VEGF).