
Poseg
Najmodernejša tehnika operacije sive mrene je fakoemulzifikacija, odstranitev sive mrene s pomočjo ultrazvoka, ki ga ljudje velikokrat zamenjujejo za laser in govorijo o laserski odstranitvi sive mrene. Omenjena tehnika ni primerna za vse vrste sive mrene in operater se lahko odloči za drugo vrsto posega, bodisi pred operacijo ali med samim posegom. Pri operaciji katarakte iz očesa odstranimo motno očesno lečo, ki preprecuje dostop svetlobe in tvorbo jasne slike na mrežnici in jo zamenjamo s plastično umetno očesno lečo. Dioptrijo umetne leče določimo z ehografskimi meritvami dolžine očesa in ukrivljenostjo roženice in jo izračunamo za vsakega bolnika posebej bolj ali manj uspešno. Razlika med želeno in dobljeno dioptrijo je ponavadi majhna in jo lahko popravimo z ocali.
Postopek operacije
1. Priprava se prične eno uro pred operacijo s kapanjem zdravil za širjenje zenice.
2. Temeljito se očisti oko in njegova okolica.
3. Anestezija je samo kapljična, brez injekcije in brez zdravil za pomirjanje.
4. Na začetku operacije operater naredi roženični rez v velikosti 2,4mm.
5. Začasno se napolni oko z viskoelastično snovjo, ki zaščiti roženico ter druge strukture, istočasno pa vzdržuje potreben prostor v sprednjem prekatu očesa.
6. Z odprtjem sprednje lečne ovojnice se omogoči dostop do leče.
7. Drobljenje lečnih mas omogoča aparat, ki se imenuje fakoemulzifikator. Z nihanjem pri visokih frekvencah drobi leče mase, istočasno pa vse te lečne mase aparat izsesa skozi centralno odprtino. Računalnik aparature medtem nadzoruje dotok umetne očesne vode, ki mora biti enak odtoku.
8. V naslednji fazi sledi čiščenje/ poliranje lečne vreče.
9. Čisto lečno vrečo napolnimo z viskoelastično snovjo in vanjo skozi roženični rez vložimo umetno lečo. Umetna leča je mehka, s premerom 5,5 mm in se z nožicami stabilno fiksira v samo vrečo na anatomsko točno tisto mesto, kjer je bila pred tem naravna leča.
10. Postopek zaključimo tako, da izperemo viskoelastično snov iz očesa, napolnimo oko z umetno očesno vodo ter preventivno dodamo antibiotično raztopino.
Navodila pacientom po operaciji
Po prihodu domov je potrebno sneti očesno obvezo in začeti s kapanjem predpisanih zdravil v oko. Pred vnosom kapljic v oko obvezno temeljito operite roke s toplo vodo in milom. Najprej kanite v operirano oko eno zdravilo in po 5 minutah še drugo. S terapijo nadaljujte po navodilih, ki so na zdravilu oz. na izvidu. Ob dogovorjeni uri pridite na pregled. Tam vas bo zdravnik pregledal in poučil o nadaljnjem zdravljenju.
V tednu po operaciji je prepovedano:
mencanje operiranega očesa
umivanje operiranega očesa
opravljanje težjih fizičnih aktivnosti
V tednu po operaciji je dovoljeno:
gledanje televizije
branje
Operacija steklovine in mrežnice
od leta 1998
Dr. Primož Logar je razvil vitreoretinalno dejavnost v Sloveniji in jo izpopolnil kot ambulantno dejavnost v Očesnem kirurškem centru. Njegovo pionirsko delo sega v devetdeseta leta prejšnjega stoletja.

Poseg
Vitreoretinalne operacije so najpogostejše znotrajočesne operacije po operacijah katarakte. Vitreoretinalna operacija je tehnično izpopolnjen operativni poseg, ki omogoča nadzorovan dostop do očesne mrežnice skozi oko. Pri VRK z rezanjem in aspiracijo (t. i. vitrektomijo) najprej odstranimo očesno steklovino in si tako omogočimo neposreden pristop k mrežnici. Nato z mikroinstrumenti odstranimo morebitne bolezenske ali degenerativne spremembe nad in pod nevrosenzorično plastjo mrežnice.
Zaradi boljšega poznavanja histopatologije obolenj in napredka v operativni tehniki se je obseg indikacij za VRK v zadnjih letih močno razširil.
Vitreoretinalna operacija je indicirana pri številnih boleznih steklovine in mrežnice, kot so diabetična retinopatija, odstop mrežnice, foramen makule, endoftalmitis, očesne poškodbe in druge. Z vitreoretinalno operacijo odstranimo motnjave v steklovini in bolezenske spremembe na mrežnici ali pod njo. Steklovinski prostor zapolnimo z različnimi raztopinami ali plini glede na bolezensko stanje mrežnice; s silikonskim oljem, različnimi plini ali intraokularno raztopino. Zaradi napredka v poznavanju patoanatomskih in histoloških procesov pri obolenjih steklovine in mrežnice in tudi zaradi napredka v tehnologiji se je anatomski in funkcionalni uspeh vitreoretinalne kirurgije v zadnjih letih izboljšal.
Optična koherentna tomografija
od leta 1998
Optična koherentna tomografija (OCT) je v zadnjem desetletju temeljito spremenila klinično prakso v oftalmologiji, saj postaja ena od najpomembnejših preiskav bolezni mrežnice in vidnega živca.

Preiskava
Je neinvazivna slikovna preiskava, uporablja svetlobo in interferometrično tehniko, ki z odboji iz različnih slojev mrežnice prikaže prečni presek, v visoki resoluciji 5 do 7 mikronov, slika izgleda kot v živo »optična biopsija« mrežnice. Tomografija je slikanje v plasteh oziroma globinsko slikanje tkiva, ki omogoči morfološko analizo in kvantitativne spremembe v različnih stadijih bolezni. Primeri: avtomatsko merjenje debeline mrežnice služi za spremljanje napredovanja bolezni starostne degeneracije makule, edema makule pri diabetesu ali zapori vene; pojav tekočine v slojih mrežnice omogoči klinično odločitev glede zdravljenja pri različnih boleznih mrežnice; diagnozo makularne luknje postavimo na OCT, ločitev med lamelarno in pseudomakularno luknjo, velikost in konfiguracija makularne luknje vse sovpada z funkcionalnim in anatomskim rezultatom po operativnem posegu.; pomemben je vitreoretinalni stik viden na OCT, ali je epiretinalna membrana ali tangencialna trakcija okrog makule. Morfologijo glave optičnega živca in debelino živčnih vlaken spremljamo na OCT pri glavkomu
Postopek
Preiskava z OCT je enostavna in prijazna do bolnika, hitra in natančna.
OCT slikanje opravlja diplomirana medicinska sestra.
OCT slike lahko bolnik dobi takoj po preiskavi, OCT izvid pa nekaj dni po preiskavi. Ta izvid na podlagi slik in posnetkov napiše zdravnik -specialist oftalmolog.
1.
Medicinska sestra bolnika pospremi do OCT aparata, kjer se le ta se usede na stol ob OCT aparatu.
2.
Bolnik prisloni brado na poseben podstavek, pogled pa ima usmerjen naravnost v središčno točko.
3.
Bolnik odpira in zapira oči, ko ga zato prosimo, širjenje zenic običajno ni potrebno.
4.
Preiskava poteka nekaj minut in je popolnoma neboleča.
YAG Kapsulotomija
YAG kapsulotomija je namenjena bolnikom, ki so po operaciji sive mrene razvili zamotnitev lečne ovojnice.

Pri operaciji sive mrene so odstranili motno lečo in v lečno ovojnico vstavili umetno lečo. Če se lečna ovojnica sčasoma zamotni, vpliva na ostrino vida ali povzroča bleščanje. Težavo rešimo z laserskim posegom, kjer naredimo odprtino v zamotnjeno lečno ovojnico, kar omogoči nemoten vstop svetlobe v oko.
Potek laserskega posega
Poseg opravimo ambulantno.
Pred posegom boste prejeli kapljice za širitev zenice in lokalno anestezijo.
Zdravnik vas bo pregledal in odgovoril na vaša vprašanja.
Z YAG laserjem bo zdravnik naredil odprtino v zamotnjeno lečno ovojnico. Poseg je neboleč in traja do 10 minut.
Po posegu boste prejeli zdravila za zmanjšanje vnetja in znižanje očesnega tlaka. Sledite navodilom zdravnika.
Na dan posega ne smete voziti avtomobila.
Kaj lahko pričakujete po posegu?
Vid bo sprva nekoliko meglen zaradi posega in kapljic, vendar se izboljša v nekaj urah.
Večina bolnikov po posegu bolje vidi, razen tistih s pridruženimi očesnimi boleznimi.
YAG kapsulotomija je varen poseg. Možni so manjši zapleti, kot so nihanja očesnega tlaka, ki se običajno normalizirajo v tednu dni, in ne vplivajo na vid. Redki zapleti vključujejo oteklino ali odstop mrežnice, krvavitev v oko, poškodbo umetne leče ali očesno vnetje (manj kot 1% primerov).
Akupunktura
V prostorih Očesnega kirurškega centra dr. Logar smo pričeli izvajati akupunkturo.
Več na https://akupunkturavic.si.

Drugo/konzultantsko mnenje
Drugo/konzultantsko mnenje ponujamo na naslednjih področjih:
Uveistis
Bolezni očesne površine
Glavkom
Roženica in očesna površina
Bolezni mrežnice